Uudiste arhiiv

PPSP väljaõppekursus "Piloodilt piloodile"

Veebruar on meile pilootkoolituse kuu, 4-päevane koolitus "Piloodilt piloodile" on ette valmistatud rahvusvahelisi nõudeid arvestades ja koolitus toimub koostöös Aliede OÜ-ga.

Pikk ja põhjalik eeltöö lennunduspsühholoogia ja kriisinõustamise rakendamiseks kolleegilt kolleegile tugiisikuprogrammis on jõudnud lõpuni. Ettevalmistuse keerukaim osa seisnes selles, et arvesse tuli võtta erinevaid valdkonnas kehtivaid direktiive ja terviku ülesehituses arvestada, et tugiisik ei ole nõustamisspetsialist, kuid ta on erialast tausta - lennundust ja lenduritööga kaasnevat - hästi tundev professionaal. Kui lisada soov toetada kaaslast ning koolituse abil baasteadmised lennundus- ja kriisipsühholoogiast ning nõustamisalustest, eeskätt kuulamisoskustest, samuti teadmised täiendava abi sisust ja võimalustest, on tugiisikul suur jõud ennetada suuremaid pingeid või ka olla toeks nende lahendamisel. See ongi koolituse tuumaks.

Koolituse viivad läbi neli kriisinõustaja pädevusega kogenud spetsialisti. Põhiõppejõud on sotsiaalteaduste magister ja Tallinna Ülikoolis kriisinõustamise ainet andev, ise suure kriisinõustamise kogemusega TIINA NAARITS-LINN. Ta on lennundusvaldkonnaga olnud seotud alates ise purilennuspordi harrastamisest kuni mitme Eesti lennuintsidendi järel kriisinõustajana tegutsemiseni. Ta on andnud psühholoogilist tuge nii pilootidele kui ka ellujäänud reisijatele, aga ka hukkunute lähedastele. Ta on alates parvlaev Estonia hukust kogunud kriisipsühholoogia ja kriisinõustamise spetsiifilist teavet rahvusvahelistest materjalidest ja muidugi rohketest Eesti juhtumitest, milles ta on ise olnud psühholoogiline nõustaja või superviseerinud vahetuid abistajaid. 

Taustaks
Lennundus ja meditsiin on kaks enim riske sisaldavaid töövaldkondasid, milles iga töötaja vastutus protseduuride täitmisel tagab kogu protsessi turvalisuse või eksimuste korral seab selle sekunditega ohtu. Lennundus on omakorda see valdkond, mis on tunnistanud vigadest hirmudeta rääkimise prioriteetseks. Vigadest õppimise taustaks on, et kedagi ei süüdistata kuritahtluse puudumisel, veel enam, süüga ei tegeleta seni, kuni ohtliku intsidendi järel ei ole uurimine lõpuni viidud. Vastasel juhul võiksid vead korduda. 

24. märtsil 2015 oli Lufthansa tütarfirma Germanwings tegemas lennukiga Airbus A320-200 rahvusvahelist tsiviillendu nr 9525 Barcelonast Düsseldorfi. Lennuk kukkus alla Prantsuse Alpides, Nice'ist 100 km loodes, kõik 144 reisijat ja kuus meeskonnaliiget hukkusid. Selgus, et lennukatastroofi sooritas tahtlikult lennuki kaaspiloot, kellel olid vaimse tervise probleemid. Tegemist oli ülimalt erandliku juhtumiga lennundusajaloos, kuid ka seda erandit ei tohiks tuleviks olla, kui saab mingilgi moel olukorda ennetada. Tegu oli esimese inimohvritega õnnetusega Germanwingsi ajaloos, mis intsidendi uurimise järel muutis kogu rahvusvahelise lennunduskogukonna turvalisuse nõudeid. Käesolev "Piloodilt piloodile" programm on selle osa.

PPSPväljaõppekursusPiloodiltpiloodile 2 2

Kolleegilt kolleegile tugiisikuprogrammide loomise osas oleme valmis koostööks!
Lisainfo e-postil: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. 
Mahena tavapärane uudisvoog on leitav FB-st: www.facebook.com/mahena.keskus