Erakorraline kriisiabi

ehk psühhosotsiaalne kriisisekkumine

pdfArtikkel: Kriisisekkumise olemus ja roll üksikisiku sotsiaalse toe edendamisel /Naarits, T., Meel, L. (2011)./
pdfIntervjuu Tiina Naarits-Linnaga: Kui jätta talumatuna tundunud valu lahti rääkimata, võib see jääda kummitama kogu eluks /Presnal, S. (2019)./

Eeskätt tähendab psühhosotsiaalne kriisisekkumine ajakriitilist teadmis- ja kogemuspõhist psühhosotsiaalset tuge ühele inimesele või juhtunuga seotud inimeste rühmale pärast traumeerivat ja osalis(t)e või seotud isiku(t)e poolt olukorda kirjeldatud kui talumatult rasket või tugevat häiritust tekitavalt. Sekkumise mõiste tuleneb sellest, et enamasti ei vali toetust kannatusi kogev isik, vaid keegi teine, kes tema pärast muretseb, olgu tegemist siis lähedase, tuttava või ametiisikuga.
Kriisisekkumise efektiivsus nagu ka vajadusel hilisema abi vastuvõtmine on seotud esmase sekkumise ajaga juhtunust (eriti olulised on esimesed 24-72 tundi toimunust).

Kui on tegemist aja surveta pingelise olukorraga, siis võib tegemist olla küll kriisinõustamist vajava olukorraga, kuid mitte kriisisekkumisega. Võimalik, et vajalik on kriisikonsultatsioon, et abivajaja saaks paremini leida sobivaid lahendusi näiteks konfliktsete suhete leevendamiseks (sh töövaidluste korral, korteriühistute vaidlustes jne) või inimese emotsionaalse vapustuse ennetamiseks (sh koondamise korral jne). Samas on võimalik, et tegemist on traumajärgselt tekkinud kannatustega ja hingelise tasakaalutusega, mis on kestnud pikemat aega - sellisel juhul võib vajalik olla psühholoogiline nõustamine või psühhoteraapia. Oma tervislikku seisundit on häirituse korral alati asjakohane arutada perearstiga, kes samuti aitab jõuda parima võimaliku toetuseni.

Valdkonna akadeemilised uuringud on enamasti leitavad traumapsühholoogia teadustöödena (Ameerika Psühholoogide Assotsiatsiooni jaotuses divisjon nr 56: Trauma Psychology), aga nõustamise uurimustena (divisjon nr 17: Society of Counseling Psychology). Psüühosotsiaalse kriisisekkumise termin inglise keeles on psycosocial intervention, vene keeles кризисное вмешательство (психо-социальная взаимодействия в кризисных / в чрезвычайных ситуациях).

Kriisinõustaja tegevus kriisisekkumisel

 • Elupäästva tegevuse järel psühholoogilise esmaabi andmine või selle korraldamine erinevatele osapooltele
  • Võimalusel toetava kontakti loomine 24-72 tunni jooksul juhtunust
  • Kriisinõustamise vajaduse väljaselgitamine ja korraldamine
  • Vajadusel esmase kriisinõustamise läbiviimine
 • Vajadusel surmateate edastamine ja esmase leinatoe korraldamine
 • Vajadusel esmase turvaplaani kavandamine
 • Kannatanute traumaeelse elukvaliteedi taastamisele suunatud toe kavandamine ja informatsiooni jagamine, sh
  • Turvalise lähivõrgustiku teadvustamine, võimalusel kontakti korraldamine
  • Vastutavate isikute ja kohalike tugispetsialistidega koostöö
  • Abivõimaluste selgitamine, soovitamine/ korraldamine
  • Toe korraldamine kriminaalmenetluse korral, kannatanu õiguste selgitamine
 • Koostöö teiste abistajatega

  NB! püsipartnerite korral on Mahena kriisinõustaja esmane ülesanne tagada telefonikonsultatsioon, et toetada sündmuskohal asuva partneri tegevuste kavandamist ja otsustada koostöö korraldus.

Mahena kaasatud kriisinõustajad

on kõrgharidusega, kriisinõustamise pädevusega, toetatud kolleegi poolt, tegelevad regulaarselt enesetäiendamise ning personaalse psühhohügieeni korrashoiuga, omavad valmisolekut vajadusel sõita sündmuskohale, omavad põhitöökohast luba tegeleda eraldi kokkuleppe alusel kriisitööga. 

Mahena kriisinõustajad on operatiivselt tagatud ainult Mahena lepingupartneritele, teistele vastavalt võimalusele.

Mahena kriisinõustajate võrgustikuga liitumiseks küsige lisainfot e-postil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Eeltingimuseks on vähemalt BA taseme haridus (soovitavalt mittetehnilisel erialal, kuid täienduskoolitused võivad teha korrektuure) ja kriisipsühholoogia baaskoolituse läbitus. Ülejäänud tingimused täpsustame esimesel kohtumisel. 

Uudiskiri

Anneta

Oluline