Uudiste arhiiv

Riiklikud kriisitelefonid. Eriolukord Eestis

Käivitatakse riiklik kriisitelefon 1247. Alates 16.03.2020 saab sellelt teavet koroonaviiruse COVID-19/ SARS-CoV-2 ja sellest põhjustatud taasiseseisvunud Eesti esmakordse eriolukorraga seonduvalt (Alus: Vabariigi Valitsuse 12. märtsi 2020. a korraldus nr 76 "Eriolukorra väljakuulutamine Eesti Vabariigi haldusterritooriumil"). Kriisitelefon 1247 on Häirekeskuse hallatav üleriigiline abi- ja infotelefon, millele akuutses kriisiolukorras helistades saab käitumisjuhiseid toimetulekuks ja infot kriisist puudutatud isikute kohta, samuti saab edastada infot kriisiga seonduvalt. 

Allolevad 5+3 ööpäevast kriisiabi telefoni võiksid olla salvestatud telefonisse või märgitud ühele märkmelehele, et need oleksid käepärased just siis, kui vaja. Sama tähtis on endale olulise lähedase telefoninumber panna kiirvalimisse või käepärasena silme ette, sest omavaheline kontakt kriisides on see, mis vähendab tekkinud ärevust ja aitab sellel suureks mitte paisuda.

Riiklikud 24 h tasuta töötavad kriisiabitelefonid:

112, hädaabitelefon kiire abi tagamiseks -
kiire ja erakorralise abivajaduse korral
(alates 2015 ühtne number kiirabi-politsei-pääste kõnedele; haldab Häirekeskus)
1247, kriisitelefon akuutseks infovahetuseks -
käitumisjuhiste ja info saamiseks akuutse kriisi korral 
(alates 16.03.2020; välismaalt helistades +372 6120 1247;
haldab Häirekeskus; vt infot ka valitsus.ee, kriis.ee, terviseamet.ee)

116 111, lasteabitelefon - abivajavatele lastele või nendest teatamiseks
(alates 01.01.2009; ka veebivestlus, vt lasteabi.ee; haldab Sotsiaalkindlustusamet)
116 006, ohvriabi kriisitelefon - süüteo, vägivalla, hooletuse või halva kohtlemise ohvritele 
esmase emotsionaalse toe ja abivõimaluste info saamiseks (alustas 01.01.2019; haldab Sotsiaalkindlustusamet)

+372 53 01 9999, hädaabitelefon kiireks konsulaarabiks
kiire ja erakorralise abivajaduse korral võõrsil hättasattunud Eesti elanikele 
(alates 12.02.2008; vt ka www.facebook.com/veebikonsul/ või kirjuta See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.; haldab Eesti Välisministeerium)

Täiendavalt on teisigi olulisi abitelefone, siinkohal neli neist, mis samuti on 24 h töötavad otseliinid:
1220, perearsti nõuandetelefon - perearsti nõuanded, kui enda perearst ei ole kättesaadav
(välismaalt helistades +372 634 6630; haldab Arstlik Perenõuandla OÜ; vt ka Eesti Perearstide Seltsi soovitusi pandeemia ajal)
16662, mürgistusabi telefon (välismaalt helistades +372 794 3794; haldab Terviseameti mürgistusteabekeskus)
1343, elektririkete telefon (haldab Elektrilevi OÜ)

On mitmeid erinevaid organisatsioone, kes pakuvad telefoni teel toetust või infot. Osadel asutustel ja organisatsioonidel on ööpäevane telefon kõigi jaoks, osadel eeskätt püsiklientide jaoks. Psühhosotsiaalse toe korraldamisel on abiks kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja või lastekaitsespetsialist, aga samuti oma asutuse personalitöötaja, õpilastel kooli tugispetsialist.

Mahena kontakt-telefon 5663 3115 töötab küll ööpäevaringselt, kuid kättesaadavus kõigile ei ole tagatud püsivalt, üldine kõnetund kokkulepete loomiseks ja lühiinfo vahenduseks on E-K kell 8-10. Lepingupartneritele on eraldi kokkuleppe alusel tagatud kas alternatiivkontakt või SMS-teavitus-süsteem, mille kasutamisel tagatakse suhtlus kas viivitamatult või ühe tunni jooksul. Üldisel kontakt-telefonil on võimalik ka telefoni ajutine väljalülitus, sest partnerite alternatiivkontakt on tagatud. 
Siiski reageerib Mahena alati, kui tal on ressurssi, mida vajatakse. Lühikonsultatsioonid telefoni teel on tasuta. Mahena kriisinõustajate kaasamisel tasub teenuse eest selle tellija: kas eraisik, mõni organisatsioon või eraettevõte, kohalik omavalitsus või riigiasutus.

Inimese emotsionaalse valu vähendamiseks mõeldud kriisiabitelefonidel on enam kui 100-aastane ajalugu
Üks teerajajaid süsteemse abistava telefonisuhtluse loomisel oli USA pastor ja hingehoidja Harry Marsh Warren (snd 1861, srn 1940), kelle eestvedamisel 1906. aastal avati New York City´s suitsiidipreventsioonikeskus koos 24h töötava tugitelefoniga. Harry M Warreni kohta on võimalik lühiülevaadet lugeda artiklist: 
pdfForgotten founder: Harry Marsh Warren and the history and legacy of the Save-A-Life League

Info jagamine võimalikele huvilistele on väga teretulnud!
Kui kasutate Mahena veebi sõnumeid, oleme tänulikud allikale viitamise eest.
Liituge ka meie FB kogukonnaga: www.facebook.com/mahena.keskus