Uudiste arhiiv

Oma lapse igapäevasesse rõõmu tuleb vanemal panustada teadlikult, mugavusest loobudes

Kasvatus- ja sotsiaalteaduste spetsialist
Tiina Naarits-Linn soovitab LAPSEVANEMALE kriiside ennetamiseks ja leevendamiseks

Vaja on kolme olulise tingimuse täitmist alates lapse sünnist kuni vähemalt 4. klassini koolis. Sellega panustad oma lapse rõõmu kogemisse igal päeval ja samal ajal panustad tema ise toimetulekusse teismelisena ja täiskasvanuna, ka suurima raskuse korral. 

  1. Paku lapsele tingimusteta armastust ja aktsepteeri teda sellisena nagu ta on, toetades teda tema edus ja iseolemises, aga ka kohmakuses ja eksimustes – ilma kellegiga võrdlemata ja hurjutavaid hinnanguid andmata, vaid koosõppimise võimalust väärtustades.
  2. Paku lapsele rutiinseid ja arusaadavaid piire, et tema arengut toetada, leppides selle kokku ka teiste lapsele oluliste täiskasvanutega, et rutiin oleks sama igal päeval iga täiskasvanuga, vajadusel ka täiskasvanu mugavuskäitumist lapsega koosolles muutes:
    1. Kindel unerütm ja eakohase unetundide tagamine (ilma ühegi ekraani kaasamiseta uinumise ajal ja uinumist häiriva valguse ja heli välistamisega).
    2. Kindel söömise aeg, raamatu ettelugemise aeg, koosmängimise ja käeliste tegevuste aeg, õues liikumise aeg (seda ilma ühegi ekraanita, et kinkida lapsele jagamatu aeg olulise juuresoleva täiskasvanuga – püsiv silmside ja kõnelemine ümbritseva maailma avastamiseks ja mõtestamiseks ning sõnavara loomiseks);
    3. Ekraanide kasutamise edasilükkamine vähemalt 3. eluaastani ja koolieelsel ajal ekraani võimaldamist maksimaalselt tund ööpäevas, välistades taustal oleva pideva ekraanipildi nägemise võimaluse (nt avatud teleri) ning pakkudes vaatamiseks vaid turvalist ja täiskasvanu poolt kontrollitud ekraanipilti.
  3. Paku lapsele turvalisust igas olukorras. Hirmu ja haigetsaamist kogeb iga inimene vanusest sõltumatult. Pakkudes hellust ja selgitusi pärast ehmatavat või valusat kogemust, ja tehes kõik, et laps ei kogeks ei emotsionaalset ega füüsilist vägivalda (ei karjumist ega alandavaid märkusi ega vägivaldse suhtluse juuresolemist ega vastutust otsustada, kellega elada, kui vanemad lahku kolivad jne) ning kaitstes last sellisest olukorrast eemaldamisega ja edasise võimaluse peatamisega, saab laps kaasa taju, et maailm on turvaline ja raskused on ületatavad. Väärtuslikuks muutub turvaline kaaslane – lapse jaoks peaks olema tegemist tema vanema või vanavanemaga, püsivalt olemasoleva olulise täiskasvanuga.

Aprill 2023 Tallinnas
www.mahena.org

Info jagamine võimalikele huvilistele on väga teretulnud!
Lugemist leiab ka FB-st: www.facebook.com/mahena.keskus