Kriisinõustaja ja kriisinõustamise õppejõud
Tiina Naarits-Linn soovitab ESMASE KRIISIABI TAGAMISEL
Me saame olla toeks ilma igasuguse väljaõppeta, kui vaid tagame inimliku hoolivuse. Loetletud 5 sammu on jõukohased igale inimesele.
- Ole olemas või leia keegi, kes on abivajaja jaoks olemas. Inimene võib vajada omaette olemist tema valus, kuid ta vajab teadmist, et ta ei ole üksi, seda eriti paari esimese nädala jooksul juhtunust.
- Küsi, mitte ära paku abi, näiteks: Palun aita mul aru saada, mida saan Sinu heaks teha? Palun aita mul aru Saada, kellelt ja millist tuge Sa kõige enam ootad? Palun aita mul aru saada, mida saad ise enda heaks teha ja mida saab keegi teine pakkuda?
- Abivajaja küsimuse korral ära kiirusta oma vastuseid pakkuma, vaid esmalt küsi, mida ta ise vastuseks pakub. Sageli on inimesel küsimusele vastus olemas ja see on talle toetavaim lahendustegevus. Kui on vaja arstiabi, siis küsimust ootamata tuleb konsulteerida kas hädaabi numbril 112 või toetada perearstiga suhtlust.
- Aktsepteeri inimest ja olukorda, ilma kellelegi või millelegi hinnanguid andmata. Traumeeritud inimese jaoks on kellegi süüdistamine kogetu läbitöötamiseks vajalik, olgu tegu enese- või kellegi teise süüdistamisega. See ei pruugi olla seotud tegelikkusega ja abistajal on oluline jääda toetavaks juuresolijaks ilma hinnanguid andmata. Toeks on psühholoogilise esmaabi arvestamine.
- Teisele abi pakkudes ära unusta ennast hoida. Võta piisavalt aega enda jaoks olulisteks tegevusteks ja inimestega olemiseks, et rasked emotsioonid saaksid maandatud ja positiivne tugi oleks alati olemas. Selleta võib juhtuda, et teise aitamisel hakkab inimene hoopis enda kogemusi niigi raskes seisus inimesele juurde lisama ja tegelik abi jääb andmata.
Aprill 2023 Tallinnas
www.mahena.org
Info jagamine võimalikele huvilistele on väga teretulnud!
Lugemist leiab ka FB-st: www.facebook.com/mahena.keskus